Surefire SFLFP123 Kit Rechargeable Batteries with Charger 2/ct
12 in stock
SKU: CSSI|FHSFLFP123KIT Category: Tag: Brand:
Description
Charge. Win. Repeat. The SFLFP123-KIT is the perfect solution for customers who prefer to use rechargeable 123A cells when powering SureFire illumination tools including WeaponLights and hands-free lights. While they lack the capacity of SureFire 123A lithium primary cells SFLFP123 cells are safe to use cost-effective and they retain approximately 80% of their original capacity even after hundreds of charging cycles. The included smart charger can fully charge two batteries in three hours in the convenience of your home office or vehicle. Note: Do not use rechargeable LFP 123A batteries with incandescent illumination tools.
  • SFLFP123 batteries are rechargeable and reusable saving you hundreds over 123A lithium primary batteries
  • SFLFP123 batteries are better for the environment because they contain no hazardous heavy metals
  • Includes two-bay charger for easy convenient recharging at home or on the go
  • Every SFLFP123-KIT includes two Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) 450mAh 3.2V rechargeable cells a two-bay battery charger and a MICRO-USB to USB-A cable
  • Smart internal circuitry automatically terminates charge cycle when cells are at full capacity
  • Safety design features provide protection from overcharge short-circuit and reverse polarity
  • Charge one or two SFLFP123 from 1.5 hours to 3 hours. Charge termination occurs at 3.65V typical