Surefire SFLFP123 Rechargeable Batteries 2/ct
32 in stock
SKU: CSSI|FHSFLFP123 Category: Tag: Brand:
Description
Charge. Win. Repeat. The SFLFP123-KIT is the perfect solution for customers who prefer to use rechargeable 123A cells when powering SureFire illumination tools including WeaponLights and hands-free lights. While they lack the capacity of SureFire 123A lithium primary cells SFLFP123 cells are safe to use cost-effective and they retain approximately 80% of their original capacity even after hundreds of charging cycles. Note: Do not use rechargeable LFP 123A batteries with incandescent illumination tools.
  • SFLFP123 batteries are rechargeable and reusable saving you hundreds over 123A lithium primary batteries
  • SFLFP123 batteries are better for the environment because they contain no hazardous heavy metals
  • Includes two-bay charger for easy convenient recharging at home or on the go
  • Smart internal circuitry automatically terminates charge cycle when cells are at full capacity
  • Safety design features provide protection from overcharge short-circuit and reverse polarity
  • Charge one or two SFLFP123 from 1.5 hours to 3 hours. Charge termination occurs at 3.65V typical